2015-05-05

FRESH

Krom řezaných květin a vánoční Araukárie jsme doma rostliny doposud neměli, možná i proto, že je nedokážeme udržet při životě déle jak pár týdnů. Stejně jako v zimě byt zatepluji všemi možnými dekami, kožešinami a dekoracemi, v létě mám logicky potřebu naopak ho osvěžovat. Pravda, zredukováním "serepetiček" se byt provzdušnil, ale zas mu tak nějak chyběl život. Takže jsem přeci jenom rostlinám, respektive naší schopnosti se o ně starat, dala ještě jednu šanci. Do ložnice tak přibyly hned dvě, lopatkovec na komodu a zamiokulkas do vděčného papírového pytle. Pocitově vzdušný prostor jsem ještě (pro fotky) podpořila bílými prkny na podlaze. Atmosféra pokoje se rázem změnila. Takhle už jen chybí velké "loftové" okno, obnažená cihlová stěna, Rizzattova dvěstěšedesátpětka, pokoj čtyřikrát zvětšit a vysněná ložnice je na světě! No... tak abych šla radši zalévat :D 

Mějte fajn večer!

V.
SHARE:

3 komentáře

 1. Veru, docela mě těší, že se najde někdo, kdo má podobný vztah k pokojovým rostlinám jako já ;-). U nás taky přežijí opravdu pouze silní jedinci. Ale musím říct, žes vybrala dobře - lopatkovec - když se zapomene zalívat, tak i vykvete! :-D A zamiokulkas snad nepotřebuje vůbec nic... přesně tyhle dvě stálice se u nás přes veškerou mou nevšímavost už několik let drží!

  OdpovědětVymazat
 2. 5. Providing the soundtrack for the introductory montage. "Been Around the World." The beats provide the perfect tempo change. We've always been frugal. I coupon, we rarely ate out, we never owned more than one vehicle at a time because there was no need for the extra expense, and we cut corners to recycle and reuse anything we could. We did not collect welfare.

  Cheap Ray Ban Sunglasses, Surrounded by security guards wearing masks, but not wearing one himself, Bolsonaro was shown in a live streaming video on his Facebook page greeting protesters waving Brazilian flags and calling him a "Legend," days after Brazil topped Russia to become the world's Cheap Jordan Shoes For Sale No. 2 virus hot spot after the United States. President Donald Trump, a close ally of the far right Bolsonaro, mulls a ban on travel from Brazil because of the worsening outbreak there {cheap yeezy shoes for sale}.

  OdpovědětVymazat
 3. Despite attempts of authentic purse dealers to ensure that their product is not copied by placing such things as emblems or serial numbers on their products, this has not stopped purse replicas from being created on a quantum scale, especially the last 10 years.

  (Source from: Coach Handbags Clearance, Michael Kors Factory Outlet, Coach Outlet Clearance Sale)

  Most of us have seen a genuine Coach purse and have marveled at its beauty and finesse. However, many of us have seen more duplicates and replicas of such handbags and purses as a many of us cannot afford to buy the authentic ones.

  (Source from: Coach Factory Outlet Online, MK Outlet, Ray Ban Outlet)

  They actually pattern their designs off designer or branded shoes and sometimes they are labeled with the brands and made to look original. The only thing that warns the buyer that they are China made is the price. They are a quarter of the price, they are dirt cheap. People buy them of course, they get tempted.

  (Source from: Air Jordan Sale, New Air Jordan Shoes, Cheap Air Force Ones)

  OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig