2014-06-18

BEDROOM DETAILS


Návštěvy už si zvykly, že při každé návštěvě je u nás v bytě něco jinak:) Nejrazantnější změnou byla ale nedávná přeměna tmavé ložnice na "all in white" (je v ní najednou tak bílo, že všechny fotky jsou přesvícené - za to se omlouvám). To ovšem není to zásadní, pro většinu je spíš nepochopitelné, že celá přeměna je vlastně tak trochu cesta zpět, protože kompletně vybavená ložnice "se vyházela" (dobře, já jí vyházela :D) a nahradila věcmi, které pro většinu lidí slouží jako provizorní řešení pro první studentský byt - postel se vyměnila za spaní téměř na zemi, velká šatní skříň s posuvnými dveřmi za IKEA stojan na oblečení za dvě stovky, noční stolky za poličky a úložné boxy a tak dále. Jediné co zůstalo je světlo, které ale s největší pravděpodobností půjde taky pryč (třeba ho nahradím jen žárovkou:D)  

Jo a ten "světelný žebřík" na obrázku 3 vzniknul právě při likvidaci postele. To jsem takhle opřela nosník, hodila přes něj vánoční žárovky (které se  -ehmm- od Vánoc válely pod postelí) a přítel se na to zadíval, že to vypadá docela dobře a už to tam zůstalo:))

Tak krása se někdy skrývá v těch nejjednodušších věcech, no ne?

Visitors who come to our home are allready used to always find the interior completely redesigned:) However, the biggest change was the conversion of our dark bedroom to "all in white" (there is so much of white that the quality of photos suffers - sorry for that). But that's not the essential, for most of the visitor, it is rather incomprehensible that the entire conversion is actually a way back, because before, the room was fully equipped and then all the furniture was thrown out (well, I did it:D) and replace with things that most people use as a temporary solution for the first student apartment - sleeping in a bed was replaced almost for sleeping on the ground, a large wardrobe eith sliding doors for IKEA clothes rack (cost € 7,99), bedside tables for shelves and sotrage boxes and so on. The only thing that survived the conversion is the light, but most likely, I will throw it out to (maybe I will just leave the bulb there :D)

Well, and the "light ladder" on the picture 3 was accidentaly made out during the disposal of the bed. I just leaned the bed beam, threw Christmas bulbs on it (that - ehmm - were under the bed since the Christmas) and then my boyfriend saw it and said that it looks prette good, so it remained ther :)) A ještě na závěr jedna bonusová momentka - když jsem při focení přehazovala neuklizené věci ze záběru, tak takhle se mi podařilo odhodit zatím nezarámovaný plakát a podprsenku. Yop, all is pretty;)

And finally one bonus snapshot  - during the photo session when I was tossing away the mess out of the "scene" I managed to throw a bra on a poster (which is not framed yet) like this. Yep, all is pretty ;) 
SHARE:

4 komentáře

 1. Já přesvícené fotky miluju a minimalismus taky, prostě teď frčí a když se v něm někdo cítí dobře, ať si návštěvy říkají, co chtějí. Fotky jsou úchvatné!

  OdpovědětVymazat
 2. Nádhera veliká! Mám velké pochopení pro vyhazování a přestavování a přesouvání! :)

  OdpovědětVymazat
 3. Am very concerned, I feel uneasy about this news, says Sumana, 68, one of the women kneeling at the temple, who bore a satchel bearing the Thai flag. Time I have the chance I pray for the King. On Monday, the army publicly announced on TV that it would arrange special ceremonies to be held at temples nationwide on the second Monday of every month until December, so citizens can pray for the King and royal family..

  After Michelle Obama's garden Design Your Own Shirt based vision helped drive the 2010 Healthy Hunger Free Kids Act (HHFKA), outrage from supporters of conventional food systems peaked again. Cheap Human Hair Lace Front Wigs The Cosplay Mask act mandated comprehensive nutrition standards for school Cheap Full Lace Wigs meals Human Hair Wigs and encouraged school gardens under Designer Phone Cases farm to school initiatives. Initial bipartisan support for the bill's passage evaporated as implementation loomed.

  OdpovědětVymazat

Blogger Template Created by pipdig